Nawadnianie ogrodów - wskazówki dla początkujących

Dla pięknego wzrostu większość roślin potrzebuje szczególnych warunków uprawy oraz odpowiedniej pielęgnacji. Wśród nich jedne z najważniejszych dotyczą podlewania. W jaki sposób podlewać zatem roślinność ogrodową? Czy wybrać jedną z metod automatycznych, czy podlewać kwiaty w sposób tradycyjny? Od góry czy bezpośrednio do gleby? Jaką ilością wody, jak często i jak długo? Na te pytania odpowiedzi poszukują przede wszystkim początkujący ogrodnicy. Oto podstawowe wskazówki, które pomogą każdemu odpowiednio zadbać o swoją roślinność.

Nawadnianie ogrodu powinno być równomierne i jednorodne

Praktycznie każdy gatunek roślinności wymaga utrzymania stałej wilgotności, aby prawidłowo rosnąć, kwitnąć i dawać owoce. Nadmierne podlewanie prowadzi natomiast do powierzchownego, płytkiego rozrastania się korzeni. Naturalne okresy delikatnego przesuszania gleby są niezbędne, aby niejako „zmotywować” korzenie do wzrostu wgłąb ziemi w celu poszukiwania źródeł wody. Taka stymulacja sprawia, że system korzeniowy rozwija się lepiej, a rośliny są zwyczajnie zdrowsze.

Podlewamy ogród rzadziej, ale obficiej

Wskazówka ta wynika z wyżej opisanej zasady rozrostu korzeni. W normalnych warunkach harmonogram nawadniania, zwłaszcza tego automatycznego, powinien zostać ograniczony do 1 – 2 cyklów tygodniowo. Jednocześnie należy odpowiednio wydłużyć czas podlewania całego ogrodu. Wyjątkiem są upały i okresy suszy – wtedy roślinność podlewamy nieco częściej.
Nawadnianie ogrodów

Optymalne nawadnianie ogrodu - co to znaczy?

Optymalne nawadnianie ogrodu polega dostarczeniu roślinom wody w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie. Mała ilość wody jedynie zrosi ziemię, sięgając maksymalnie kilka centymetrów w jej głąb. Tymczasem nawodnienie powinno dostawać się aż do korzeni rośliny, ponieważ dopiero wtedy przynosi pożądane rezultaty. Warto pamiętać również, że podlewanie według zapotrzebowania to podlewanie w całym okresie wzrostu, czyli nie tylko do czasu pojawienia się liści czy kwiatów, ale również w trakcie owocowania.

Nawadnianie ogrodów

Nawadnianie punktowo, ale nie wprost do korzeni

Roślin nigdy nie podlewamy „od góry”, czyli poprzez polewanie liści. Takie praktyki mogą z łatwością doprowadzić do rozwoju choroby grzybiczej, zaś w bardzo słoneczne dni przyczynią się do poparzenia blaszek liściowych, na których obecne będą krople wody. Roślinność podlewamy zatem od dołu. Początkujący ogrodnicy, którzy decydują się na nawadnianie kropelkowe często mają wątpliwości, czy woda rzeczywiście trafi prosto do korzeni i czy dzięki temu rośliny będą odpowiednio rosły. Tymczasem – nawiązując do wskazówki numer 1 – należy pamiętać, że bezpośrednie nawadnianie korzeni wyrządza roślinności więcej szkody niż pożytku. Jej korzenie są wtedy krótkie, a pędy nie mają możliwości rozwoju. Rośliny należy zatem zawsze stymulować do swoistej walki o wodę, podlewając okolicę korzeni w odległości około 30 cm od samego pędu.

Podstawa nawadniania ogrodu to wybór odpowiedniej pory. Ogrodu nie podlewamy, kiedy świeci słońce ani wtedy, kiedy gleba jest mocno nagrzana, przez co sprawi, że woda błyskawicznie odparuje. Najlepsza pora na podlewanie to wczesny ranek lub późny wieczór, czyli godziny, w których ziemia jest chłodna, a na horyzoncie nie ma słońca. Takie godziny nawadniania pozwalają roślinom przygotować się na nadejście panującej w południe suszy.

Odpowiednia gleba ma ogromne znaczenie w kontekście nawadniania ogrodu

Jeśli woda z podlewania zaczyna „stać” na ogrodzie, czyli tworzy na powierzchni długotrwale utrzymujące się kałuże, to wypycha tym samym tlen i doprowadza do obumierania roślin. Kluczem do dobrego rozprowadzania wody i ochrony ogrodu przed jej zaleganiem jest między innymi zastosowanie odpowiedniej gleby. Najlepsza jest ta z wysokiej jakości iłami, które wskutek nawadniania pęcznieją, dbają o utrzymanie właściwego poziomu wilgotności, a tym samym w sposób jednorodny zaopatrują w wodę rośliny. Warto pamiętać również, że od przepuszczalności gleby zależy czas potrzebny na jej wchłonięcie. Dopiero po odpowiedniej analizie tego parametru możliwe jest dostosowanie systemu porcjowania wody do uwarunkowań danej ziemi.

Spragniony więcej wiedzy z zakresu zakładania i pielęgnacji ogrodów? Sprawdź nasze pozostałe porady ogrodnicze.