Pielęgnacja ogrodów - jakich błędów się wystrzegać?

Przeglądając gazety oraz fotografie w internecie, pragniemy zainspirować się ogrodowymi pomysłami. Marzymy o soczystej, zielonej trawie, pięknie przyciętych drzewkach i cudownie kwitnących kwiatach. Jednak, mimo ogromu włożonej pracy, Twój ogród wciąż nie wygląda, jak ten z katalogu? Przeczytaj nasz artykuł, w którym poradzimy, jakich błędów w pielęgnacji ogrodu, powinniśmy się wystrzegać.

Nieodpowiednie miejsca na posadzenie roślin

Wybierając się do sklepu ogrodniczego lub zamawiając konkretne gatunki roślin, powinniśmy zacząć od przeczytania ich wymagań. Może się okazać, że miejsce, które przygotowaliśmy dla naszych kwiatów, bądź krzewów, będzie dla nich nieodpowiednie. Każdy gatunek ma inne wymagania. Sprawdźmy, czy nasłoneczniona część ogrodu, na pewno będzie dobrym miejscem dla wybranych przez nas odmian. 

Pamiętajmy, że delikatniejsze rośliny, warto ustawić w miejscu z większym dostępem do światła, natomiast te o mniejszych wymaganiach, możemy posadzić w bardziej zaciemnionym miejscu. Notorycznie popełnianym błędem, jest również sadzenie roślin zbyt blisko siebie. Każda z nich powinna mieć swobodę, gdy zacznie się rozrastać. Istotne jest sadzenie obok siebie roślin, o podobnych wymaganiach glebowych oraz potrzebach dotyczących światła i nawozów.

Pielęgnacja Ogrodów

Nieodpowiedni sposób podlewania trawnika

Jeśli zastanawiasz się, czego przyczyną są żółte plamy na Twoich roślinach, warto zastanowić się, czy nie podlewasz ich w upalne dni,w pełnym słońcu. Pamiętaj, że ten sposób sprawia, że liście zostają sparzone. Zatem, jak odpowiednio zadbać o nawodnienie trawnika?

Dbając o nasz trawnik, powinniśmy podlewać go z rana, gdy woda ma szansę dotrzeć do najgłębszych warstw ziemi, nie odparowując. Dbanie o trawnik to podstawy pielęgnacji ogrodu. Jeśli rano nie mamy na to czasu, zrezygnujmy z podlewania w południe, zróbmy to wieczorem, jednak wtedy trawa znaczenie dłużej zachowuje wilgoć i istnieje ryzyko, że nasza roślinność zostanie narażona na choroby grzybowe. Dla najlepszych efektów, młody trawnik powinniśmy podlewać dwa razy dziennie. Jeśli mamy już dobrze ukorzenioną trawę, wskazane jest intensywne podlewanie, dwa razy w ciągu tygodnia.

Pielęgnacja Ogrodów

Błędy podczas nawożenia roślin

Nawożenie naszych roślin jest bardzo istotne. Dzięki niemu nasz ogród będzie pięknie kwitnął, a roślinność będzie pełna kolorów. Zanim jednak zdecydujemy się na ten zabieg, zacznijmy od poznania wymagań roślin, które zamierzamy nawozić. Najczęstszymi popełniamy błędami są: użycie nawozu nieodpowiedniego dla danego gatunku, niedostosowany termin nawożenia oraz przenawożenie.

Zacznijmy od przeczytania wymagań roślin, które chcemy nawozić. Dopiero wtedy mamy szansę na dobranie odpowiedniego środka. Umiejętna pielęgnacja ogrodu wynika głównie z wiedzy w zakresie nawożenia roślin. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zbyt intensywne nawożenie azotem, ponieważ jest on pierwiastkiem, odpowiadającym, między innymi za szybki rozwój oraz wzrost roślinności. Jeżeli podamy go w zbyt późnym terminie, istnieje ryzyko, że zielona masa rośliny wzrośnie zbyt intensywnie, ograniczając jej kwitnienie. Nawożenie azotem najlepiej zakończyć do końca lipca. Od sierpnia do połowy października, powinniśmy skupić się na nawożeniu fosforowym oraz potasowym. Zanim zdecydujemy się na użycie preparatu, pamiętajmy o sprawdzeniu jego daty ważności!

Nieumiejętne koszenie

Koszenie naszego trawnika systematycznie, sprawi, że będą pojawiać się nowe źdźbła i będzie on wyglądał jak piękny, zielony dywan w soczystym kolorze. Jeśli pragniemy, żeby nasz ogród przez cały sezon prezentował się fantastycznie, powinniśmy kosić nasz trawnik raz na tydzień. Pamiętajmy, że lepsze efekty przyniesie częste koszenie, przy niewielkim ścinaniu części źdźbła trawy, niż robienie tego rzadziej i mocne ścięcie. Decydując się na koszenie, powinniśmy obcinać maksymalnie o 30 procent wysokość naszego trawnika. Zatem jak to zrobić? Przyłóż do trawy 1dm2 grubszej tektury, następnie wymierz obecną wysokość. Jeśli jest sucho, zrezygnujmy z koszenia, ponieważ może się to skończyć postrzępieniem trawy.
Unikając błędów, które zostały przez nas przedstawione, możemy być pewni, że nasz ogród będzie wyglądał dużo atrakcyjniej. Najważniejszą zasadą jest czytanie informacji o roślinach, które posiadamy lub zamierzamy kupić. Stosując się do ich wymagań, wyhodujemy piękne gatunki, które będą nam towarzyszyły cały sezon, a niektóre długie lata. Warto więc sięgać po informacje, dotyczące uprawy naszych roślin.

Spragniony więcej wiedzy z zakresu zakładania i pielęgnacji ogrodów? Sprawdź nasze pozostałe porady ogrodnicze.