Projektowanie ogrodów - praktyczne porady na start

Odpowiednie zaaranżowanie ogrodu jest równie ważne, co aranżacja wnętrza domu. Przestrzeń w ogrodzie to nie tylko idealne miejsce wypoczynku, ale także inwestycja w nieruchomość, której wartość zdecydowanie się podniesie. Samodzielna aranżacja ogrodu do prostych nie należy, jednak nie jest niewykonalna. Co warto wiedzieć, projektując przestrzeń koło domu?

Podstawą projektowania ogrodu jest plan

Wcześniejsze zaprojektowanie planu, pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń i uniknąć wielu pomyłek. Dzięki temu rośliny nie będą chaotycznie posadzone, a odpowiednio wkomponowane w przestrzeń. Projekt pozwala także podjąć pewne kroki wcześniej i przygotować określone obszary, np. w miejscu, gdzie ziemia ma być wykopana, można zdjąć żyzną warstwę ziemi i wykorzystać przy sadzeniu roślin.

Warunki i otoczenie działki przy projektowaniu

Projektując ogród, warto wziąć pod uwagę uwarunkowania przyrodnicze działki oraz otaczający ją krajobraz. To umożliwi właściwie dobrać rośliny czy rodzaj budulca, który będzie wpisywał się w całą przestrzeń. Warto także przy projektowaniu ogrodu przemyśleć zatuszowanie ewentualnych mankamentów działki. W przypadku małej i wąskiej, można wykorzystać poprzecznie biegnące elementy, aby optycznie ją powiększyć, np. wzór z kostki. Ponadto świetnie sprawdzą się chłodne barwy, np. rośliny o niebieskawych odcieniach liści i kwiatów. Niewielki obszar warto także prosto zagospodarować.

Projektowanie Ogrodów

Ziemne prace ogrodowe

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin i tworzeniu kompozycji dekoracyjnych, należy przeprowadzić prace w ziemi i ułożyć instalacje. Odpowiednia kolejność prac to oszczędność czasu i dodatkowej pracy, a także kosztów. Prace ziemne dotyczą zazwyczaj urozmaicenia rzeźby terenu lub budowy basenu albo oczka wodnego, aby zapewnić spływ wody deszczowej w określonym kierunku. Z kolei wzniesienia mogą dodać ciekawego klimatu, jednak powinny być naturalnie wkomponowane.

Po skończeniu robót ziemnych, jednak przed pracami budowlanymi, należy także ułożyć ewentualne instalacje elektryczne oraz nawadniające. Kable układa się na głębokości około 70 cm, aby nie zostały uszkodzone przez prowadzone w ogrodzie prace oraz w odpowiedniej odległości od rur wodociągowych, a także dużych krzewów.

Projektowanie Ogrodów

Nawierzchnie i oświetlenie ogrodowe to też element projektowania ogrodu

Tego rodzaju elementy mają nie tylko wymiar funkcjonalny, ale także estetyczny. Nawierzchnie utwardzone, takie jak ścieżki do kluczowych miejsc w ogrodzie czy podjazd są niezbędne, jednak nie powinny dominować nad zielenią. Ważnym wyposażeniem są także ogrodowe lampy. Odpowiednie oświetlenie umożliwi korzystanie z przestrzeni także wieczorem.

Ciekawym rozwiązaniem może być podświetlenie ścieżki lub okazałych roślin czy rzeźb. Na tym etapie można także przemyśleć kwestię montażu altany czy pergoli. W zależności od stylu w jakim przeprowadzamy projektowanie ogrodu, tego typu element może być wykonany ze stali lub drewna. Te pierwsze będą bardziej pasować do ogrodów nowoczesnych i minimalistycznych, z kolei drewniane z elementami wikliny przywodzą na myśl wiejskie podwórko.

Przy projektowaniu ogrodu zwróć uwagę na roślinność

Na końcu do ogrodu wprowadza się zieleń. Murawa jest idealnym tłem dla roślin, a im większą powierzchnię zajmuje, tym ogród wydaje się bardziej przestronny. 

Kilka wskazówek, jak odpowiednio dobrać rośliny w ogrodzie:

  • warto stworzyć kilka jednorodnych grup; wiele pojedynczych sztuk powoduje wrażenie chaosu,
  • można stworzyć kilka kolorów przewodnich (najlepiej 2-3). Liczy się zarówno kolor kwiatów jak i liści,
  • trawnik można zastąpić roślinami płożącymi,
  • warto wybierać gatunki roślin o różnej porze kwitnienia, także te które w zimie nie tracą liści. Dzięki temu ogród będzie wyglądał atrakcyjnie przez cały rok,
  • podstawą całej kompozycji powinny być krzewy oraz drzewa.

Ogród powinien przede wszystkim spełniać oczekiwania domowników. Jedni lubią spędzać czas aktywnie, np. uprawiając sport czy pieląc grządki, z kolei dla innych prawdziwym relaksem jest odpoczynek na hamaku. Projekt ogrodu, a także wszelkie prace z tym związane najlepiej jest jednak zlecić profesjonalnej firmie ogrodniczej, która zadba o każdy szczegół i stworzy przestrzeń w oparciu o indywidualną koncepcję. 

Spragniony więcej wiedzy z zakresu zakładania i pielęgnacji ogrodów? Sprawdź nasze pozostałe porady ogrodnicze.