Zakładanie ogrodów - podstawowe wskazówki dla początkujących

Zakładanie ogrodu to przedsięwzięcie, podczas którego należy pamiętać o kilku niezbędnych czynnikach, takich jak odpowiednie zaplanowanie powierzchni, nasłonecznienie w poszczególnych częściach ogrodu czy też właściwości gleby. Zwracając uwagę na te i inne szczegóły, będziemy w stanie stworzyć nasze wymarzone miejsce ze zdrowo wyglądającym roślinami.

Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Przede wszystkim należy przygotować plan rozgospodarowania. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu poszczególnych części ogrodu, będziemy mogli wykonywać dalszą pracę zgodnie z przygotowanym projektem. Powinny się w nim znaleźć wszystkie elementy, jakie chcemy umieścić w ogrodzie. Warto zatem zadbać o ścieżki, rozmieszczenie roślin oraz ewentualne dodatki, takie jak np. oczko wodne.

Prace ziemne przy zakładaniu ogrodu

Po przygotowaniu projektu zagospodarowania przestrzeni i wybraniu materiałów budowlanych, przychodzi czas na odpowiednie przygotowanie ziemi. Teren powinien zostać wyrównany i oczyszczony ze wszelkich pozostałości, takich jak chwasty czy zbędna nam roślinność. Na tym etapie modelujemy też wszelkie ścieżki, rabaty kwiatowe i inne elementy ogrodu, wyznaczając na nie dokładne miejsce.
Zakładanie Ogrodów

Jakie rośliny wybrać na założenie pierwszego ogrodu?

Wybierając roślinność do naszego ogrodu, należy najpierw rozeznać się, w jakim stopniu nasłonecznione są poszczególne jego części oraz dopasować rośliny do gleby, którą dysponujemy. Chcąc zapewnić sobie poczucie prywatności i odgrodzić się od sąsiadów, warto podczas zakładania ogrodu posadzić krzewy i żywopłoty tuż przy ogrodzeniu. Będą stanowiły dodatkową barierę przed hałasem i w estetyczny sposób uzupełniały całość ogrodu. Jeśli planujemy posadzić drzewa, należy z rozsądkiem wybrać im miejsce – przede wszystkim, będzie to roślinność na lata. Musi być to zatem miejsce stałe, z dużą ilością przestrzeni dookoła, by korona drzewa mogła rozwijać się bez przeszkód.

Zakładanie Ogrodów

Dobór trawy i kwiatów do ogrodu

Gęsta, zadbana trawa z pewnością doda uroku naszemu ogrodowi i sprawi, że będzie on sprawiał wrażenie przytulnego i spokojnego miejsca. Aby utrzymać plastyczność pomiędzy trawnikiem a krawędziami ścieżek i rabat kwiatowych, powinien on leżeć nieco wyżej od nich. Należy także wybrać, jaki rodzaj trawnika najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie – z siewu czy z rolki. Zaletą tego pierwszego jest niepodważalnie jego większa naturalność oraz możliwość dopasowania go do indywidualnych potrzeb. Wybierając go, możemy użyć nasiona, które są bardziej odporne na wysokie zacienienie lub małą wilgotność. Z kolei trawniki z rolki są zwykle przystosowane do klasycznych warunków – wilgotnej gleby oraz pełnego nasłonecznienia. Dobrze natomiast sprawdzają się przy nachylonych terenach, a dodatkowo efekt widoczny jest od razu po rozłożeniu, bez konieczności czekania na wykiełkowanie nasion.
Dobór kwiatów prawie w całości zależy od naszej wizji i upodobań. Możemy postawić na nowoczesny wygląd ogrodów i wybrać kilka dominujących kolorów, które po posadzeniu połączą się w jedną, spójną całość. Jeśli jednak wolimy wariację kolorów, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w wielokolorowe rośliny, które nasycą ogród pozytywnym wyglądem.

Dodatki do ogrodu

Choć z pewnością trzon ogrodu stanowią rośliny oraz dopasowane ścieżki, nie sposób zapomnieć o elementach, które powinny znaleźć się w tym miejscu, by dodać mu uroku. Doskonale sprawdza się wszelkie rodzaju oczka wodne czy małe stawy, które pozytywnie wpłyną na estetyczność terenu. Zbiorniki nie powinny znajdować się blisko drzew liściastych, by ich korzenie nie utrudniały budowy, a liście nie zanieczyszczały wody. Jeśli marzymy o odpoczywaniu w ogrodzie, dobrze jest zaplanować taras lub patio, gdzie będziemy mogli zjeść poranny posiłek w otoczeniu natury. Powinien on być dobrze osłonięty przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem, zwykle umieszcza się go możliwie jak najbliżej domu. Podczas zakładania ogrodu warto zadbać o wygodne i estetyczne meble ogrodowe, by dopełniły całość. Mając wystarczająco duży ogród, interesującym elementem będzie także altana, w której domownicy będą mogli spędzać czas w wiosenne i letnie wieczory. Kluczowym elementem będą stabilne materiały z dużą odpornością na warunki atmosferyczne i dobrej jakości dach, chroniący nas przed deszczem.

Spragniony więcej wiedzy z zakresu zakładania i pielęgnacji ogrodów? Sprawdź nasze pozostałe porady ogrodnicze.